Erteleme Davranışını Ertelemek

 

Yapmamız gereken onca iş varken yapmadığımız, masa başına oturduğumuz halde hayallere daldığımız ya da zamanımızı başka bir şeye harcadığımız anlar olabilir.

Belli bir zamana kadar yapmamız gereken bir şeyi yapmak yerine, tamamen başka bir şeyi sırf daha iyi hissettiriyor ve yapacak gücü bulamıyoruz diye asıl yapmamız gerekeni yapmayı bilinmeyen bir zamana erteleriz. Günlük hayatımızda kimimizde ara sıra, kimimizde çok daha sık yaşanan bu durumun sonuçları bazen yıkıcı ve bizi zor durumda bırakıcı olabilir; üstelik ertelendikçe biriken işlerin yapımı daha da geciktikçe kaygı verici boyuta ulaşıp bireyde stres yaratabilir.

Erteleme davranışının alışkanlığa dönüştüğü noktada kişi kendisini kısır döngü içinde bulabilir. Erteledikçe biriken yapılacaklar listesi, başarısızlık korkusuyla daha da ertelenebilir. Bu davranışın arkasında çoğu zaman önceki kötü deneyimlerin hatıraları birikmiştir.  Bir işte başarısız olunacağının veya işi tamamlayamayacağının korkusu büyüdükçe erteleme davranışı da artar. Özellikle geçmişe kötümser olarak bakanların, aktif olarak geleceğe olumlu odaklananlardan daha çok erteleme davranışı yaptığı ortaya konulmuştur. Mükemmelliyetçiliğin de sıklıkla eşlik ettiği bu alışkanlığa en iyisini yapma kaygısıyla daha çok saplanabiliriz. Tüm bu içsel çatışmalarımız bir şekilde bu davranışı açığa çıkarırken, yetiştirilme tarzımızın da etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Otoriter anne ve babayla büyüyen çocukların sorumluluk alma ve kendisini düzene sokma becerilerinin yetersiz oluşu sebebiyle erteleme davranışı kendisini sorumluluktan kaçma ve planlayamamanın arkasındaki davranışlardan biri olabiliyor.

Dolayısıyla tüm bu etmenleri anlamak, birleştirmek ve davranışımızın farkına varmak çözüme giden yolda yardımcı olacaktır. Öncelikle hangi durumlarda ve ne zaman

daha çok ertelediğimizi fark ettikten sonra aşağıdaki bir kaç adım yeniden motivasyonunuzu sağlama ve harekete geçmede destek olacaktır:

 • Kendinizi affetmekle başlayın. İnsanlar her zaman mükemmel olamazlar, düşebiliriz ama yeniden kalkarız unutmayın.
 • Kusursuz olmak yerine, elinizden gelenin en iyisini yapmaya odaklanın.
 • Yapabileceğinizden fazla sorumluluk almayın. Gerekli yerde “Hayır” diyebilin.
 • Sonraki gününüzü bir gece önceden planlamaya çalışın. Uyandığınızda “Bu gün ne yapsam?” diye düşünmek yerine uyanır uyanmaz kendinizi motivasyonlu bir şekilde planınızın içinde bulacaksınız.
 • İşlerinize yönelik hareket planı tablosu oluşturun. “Acil ve önemli”, “acil değil ama önemli”, “acil ama önemli değil” ve “acil ve önemli değil” olarak nitelendirerek harekete geçin. Şimdi ve sonra yapılması gerekenleri böylelikle planlamış olacaksınız.
 • İşlerin bitmesi için ge
  rçekçi ve belirgin zaman koymaya çalışın. Bu zaman hedefi içinde işleri de idare edilebilir büyüklükte ve parçalar halinde tutmaya özen gösterin.
 • Verimliliğinizi arttırmaya çalışın. Bunun için 25 dakika çalışma ve 5 dakika mola olarak planlanan Pomodoro Tekniği’ni öğrenin.
 • İşlerinizi zamanında tamamlayabildiğinizde kendinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.
 • Sağlıklı beslenin, düzenli uykuya sahip olun ve spor yapmaya özen gösterin. Dikkat ve odaklanma üzerindeki etkilerini göz ardı etmeyin.
 • Bu süreç içerisinde düşünce yapınızın gerçek dışı olduğunun ve davranışlarınıza bağlı olarak kaygınızın arttığını hissediyorsanız etkili bir şekilde duygu ve düşüncelerinizi olumlularla değiştirmek ve kontrol edebilmek için bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir