Motivasyon için 6 Küçük Öneri

Kim olursak olalım, zaman zaman motivasyonumuzun düştüğünü hissettiğimiz ve hiçbir şey yapmak istemediğimiz anlar olabilir. Çok başarılı ve aktif olan bireylerin de kendilerini motivasyonsuz hissettiği zamanlar vardır. Fakat, böyle bir “düşüş” ile başa çıkabilmenin ilerleme adına size çok şey katacağını ve güzel şeyler başaracağınızı biliyor musunuz?

Motivasyon, hayatımızda harekete geçmek ve yaşantımıza devam edebilmek için en önemli anahtarımızdır. Kaçındığımız davranışı başlatır, yönlendirir ve devamını sağlar. Eğer kendinizi motivasyonsuz hissediyorsanız, her şeyi erteleyecek ve tamamıyla vazgeçmeye bir adım daha yaklaşacaksınız demektir. Bir işe başlamayı erteledikçe ya da sonlandırmada güçlük çektikçe kazandığımız tek şey daha fazla baskı ve stres olacaktır. Zaman zaman içsel motivasyonumuzun, zaman zaman da dışsal motivasyonumuzun düştüğünü hissedebiliriz. En iyi olarak derecelendirilen Aviator gibi bir dizi farklı çevrimiçi slot, çarpışma oyunu veya canlı oyun vardır. İçsel motivasyonumuz sadece bize bağlı olan, keyif alma amacı ve iyi hissetme ihtiyacı ile yaptığımız hobilerimiz ve aktivitelerimizi belirlerken; dışsal motivasyon kaynaklarımızı başkalarının kontrolünde olanlar etkilemektedir; maaşımız, çalışma koşullarımız ve takdir görme gibi… Tam olarak birbirinden kesin çizgilerle ayırmak zordur; birbirlerini etkiledikleri noktada hareketsiz kalır, erteleme davranışlarımızla işin işinden çıkamaz, gittikçe daha mutsuz ve umutsuz oluruz.

Bu noktada, duygusal engellerimizin üstesinden gelmek her zaman çok kolay değildir.

Zihinlerimizde bizi harekete geçmekten alıkoyan yanlış inançlarımız vardır. Bu yanlış ve olumsuz düşüncelerimiz hedeflere ulaşmakta bizi engeller. Çok sık kendimize söylediğimiz; “Beceremem”, “Yapamam”, “Başarısızım”, “Yarın başlarım”, “Bu benim için doğru olmayabilir” cümleleri hedefimize yürürken yavaşlayıp, durmamıza sebep olabilir.

Motivasyon, bu olumsuz düşüncelerimizin kırılmasında etkin rol oynar.

  1. En başında bu işi neden yapmak istediğinizi hatırlayın. Neyi, neden yapmak istediğinizi biliyor musunuz? Neden hedeflerinize ulaşmak istiyorsunuz? Bu soruların cevaplarının gerçek, güçlü ve duygu yüklü olduğundan emin olun. Bu yolda amacınızı hatırlamak önemli olacaktır.
  2. Başardığınızı hayal edin. Yapamadığınızdaki başarısızlık sonucu gelecek üzüntü ve pişmanlığı önceden hayal edip hissetmek kolaydır. Bu yüzden bu sefer de başardığınızı ve mutluluğunuzu hayal edin. Görselleştirmek ve hayal kurmak insan olarak sahip olduğumuz en güçlü özelliğimiz. “Başarmış siz”in hayali sizi o iş için motive edecektir.
  3. Kendinize destekleyici bir çevre yaratın. Çünkü negatif olan ve olumsuz düşünen insanlarla vaktinizin çoğunu geçirmek sizin de bir zaman sonra olumsuz hissetmenize ve motivasyon kaybetmenize dolayısıyla performans düşürmenize neden olabilir. Çalışma ortamınızın da etkisini unutmayın. Kendinize göre iyi ve destekleyici şekilde dekore etmeye özen gösterin. En azından masanızda ya da rahatça görebileceğiniz bir yerde sizi rahatlatan, stresinizi düşürmeye yarayan ve size özel bir şey bulundurun.
  4. Kitap okumaya ve müzik dinlemeye zaman ayırın. Güne yarım saatlik okumalar veya dinlemelerle başlamak daha enerjik ve aktif olmanızı sağlayacak, zihninizi de günün yoğunluğuna hazırlamış olacaksınız.
  5. Büyük hayaller kurun; küçük adımlarla başlayın; şimdi harekete geçin. Koşmaya da emeklemelerle ve düşmelerle başladık değil mi?
  6. Ara vermeyi unutmayın. Herkesin ufak aralara ihtiyacı olabilir. Başarı, hedef değil bir yolculuktur. Bu yolculukta sadece ihtiyacınız kadar dinlemeye vakit ayırmalısınız. Ufak aralar, harekete geçmenizi ve kaldığınız yerden motivasyonla devam etmenizi kolaylaştıracaktır.