23 Eylül 2017

Psikolog mu Psikiyatrist mi?

“Psikolog mu yoksa psikiyatrist mi?” diye düşününce çoğumuzun kafası karışıyor. Ayrı uzmanlıkları, ayrı bakış açıları, farklı eğitimlerle farklı alanları olan iki meslekten bahsediyoruz aslında.

Öncelikle psikologlar, üniversitelerin dört yıllık psikoloji bölümünden mezun olarak; çeşitli meslek alanlarında çalışabilmektedir; anaokulları, özel eğitim merkezleri, okulların rehberlik birimleri gibi. Ancak psikoterapi yapmak için psikoloji eğitimi sadece başlangıçtır. Klinik psikoloji yüksek lisansı ile, psikoterapi teknikleri, uygulamaları, psikolojik problemlere müdahale ve iyileştirici yöntemler uygulamalı olarak öğrenildikten sonra; bir süre de alanında uzman biri klinik psikologtan süpervizyon almak gerekmektedir.  Ancak bu eğitimle klinik psikolog, danışanı ile beraber psikoterapi odasında yerini alabilir ve danışana en iyi faydayı gösterebilir.

Psikoterapi süreci içerisinde, ilaç kullanılması gereken durumlarda ise psikiyatristler devreye girmektedir. Tıp eğitimlerinde psikiyatri alanında uzmanlaşmayı seçmiş doktorlardır psikiyatristler ve odak noktaları psikiyatrik hastalıklar ve bunlara yönelik ilaçlardır. İlaçların etkisi, çoğu psikolojik bozuklukta yadsınamayacak kadar önemlidir ve tedavi içine alınması gerekebilir. Psikiyatristler, psikoterapi yapmak istedikleri takdirde, aynı psikologlar gibi terapi alanında eğitimler alarak ve süpervizyonlarla da yeteneklerini pekiştirmelidir.

“Hangisine gitmeliyim”in cevabı her sürecin biricikliğini düşündüğümüzde çok da net olmamakla beraber; genellikle beraber yürütülen süreçlerin daha yararlı olduğunu söyleyebilirim. Uzmanlarınızın yönlendirmelerini dinlemek, eğitimlerinin ve yetkinliklerinin ne olduğunu sorgulamak, kaygılarınızı görüşmelerinizin içerisinde paylaşmak ise sürecin bir parçası.